Keşan Kent Konseyi
Çalışma Saatleri : 08-30 ~ 17:30 - Cumartesi vePazar Hariç
0284 714 35 80

Hudut Gazetesi-Bülent AYAN / AYAN – BEYAN”BİLİMLE İNATLAŞMA!”

Orman yangınlarından sonra geçen hafta Karadeniz’deki sel felaketiyle bir kez daha kahrolduk.

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinin yukarıdan görüntüsü dere yatağındaki akıl dışı kentleşmeyi en net biçimde anlatıyor.

Taşkın sahaları imara açılmış.

10 bin nüfuslu küçücük ilçede bile dere yatağında dikey mimari, bir o kadar da temelsiz yapı.

Rant, çarpık kentleşme sonucu binalar vadiyi doldurmuş, ilçenin içerisinden geçen deresine de kala kala 15 metrelik yatak kalmış.

Bilim insanları uyarmış.

“Yanlış!”

Ama maalesef tınlayan olmamış!

Yetmemiş bir de adeta inadına tomruk deposu!

**

Edirne’deki bu gelişme de geçen haftadan…

Uzunköprü’nün Kavacık Köyü’ne yapılmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi için bilim insanları bir kez daha “Yanlış” dedi.

Bölge halkının başlattığı hukuk mücadelesinde, bilirkişi heyetinin hazırladığı üçüncü raporda da,  “Faaliyet alanının bulunduğu alanın etrafında yerleşim yeri, sulama göleti, tarım alanları,  orman alanları, mera alanları ve bunlardan elde edilecek tarımsal ürünler ve burada yaşayan canlılar birbirine bağlıdır. Yaşam koşulları açısından birbirlerinden etkilendiklerinden, bu bölgeye Karma Organize Sanayi Bölgesi yapılması durumunda tarımsal üretimin zarar göreceği ve doğanın zarar görmesi  durumunda da bunun telafisi mümkün olmayacağı için; dava konusu alanda yapılması planlanan ‘Karma Organize Sanayi Bölgesi’ için uygun bir alan/bölge değildir. Tarımsal üretim için çok önemli olan bu bölgenin tarımsal üretim yapmak için kullanılması gerekmektedir. Tarımsal üretim dışında hiçbir şey için kullanımı uygun değildir” deniliyor.

OSB, onlarca kişiye iş-aş kapısı.

Bunu o köylüler de biliyor.

Ama onlar yer seçimine karşı, birileri ise bunu anlamak istemiyor!

Bilime rağmen hala aynı yerde inat ediliyor.

**

Yine geçen haftadan bir başka gelişme…

Saros Gönüllüleri, Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında yapımı devam eden Saros FSRU Gemi İskelesi projesine ait Deniz Çayırları İzleme Planı gereği bölgede bulunan deniz çayırlarının taşınma işlemleriyle ilgili olarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bilgilendirmelerini talep ettikleri bir dilekçe verdi.

Haftanın son mesai günü Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Ayten Eren de, aynı metni içeren dilekçeyi Doğa Koruma ve Milli Parklar Edirne Bölge Müdürlüğü’ne sundu.

Bu gelişmeyi Hudut gazetesi olarak, “Saros’un çayırı takipte” başlığı ile duyurduk.

Bölge insanı, çevreciler Bilgi Edinme Kanunu’na dayanarak denizlerin akciğerleri olarak tanımlanan, denizlerdeki canlı yaşamı için en verimli bölgeleri oluşturan, balık stoklarının ve denizdeki oksijen dengesinin devamlılığının sağlanmasında önemli rolü bulunan deniz çayırına ilişkin yapılacak taşınma işleminin tüm aşamalarında bilgilendirmelerini istiyor.

Saros Gönüllüleri bir yandan  bu dilekçelerine yanıt, bir yandan da bilirkişi heyetince düzenlenen rapor üzerine birinci ÇED’i iptal eden mahkemeden ikinci ÇED için açtıkları davanın kararını bekliyor.

Ne var ki FSRU inşaatı beklemiyor.

Bilimi burada da kimse tınlamıyor.

Yanlışa inat çalışmalar gece-gündüz ilerliyor.

**

Ha, Bozkurt’taki tomruk deposu,

Ha, nehir yataklarına imar izni,

Ha, Kavacık’taki Karma OSB,

Ha, Saros’daki iskele.

Ha, yanlışa rağmen diğerleri…

Madem bilime aykırı,

O zaman yok birbirlerinden farkı!

Bir yorum bırakın