Keşan Kent Konseyi
Çalışma Saatleri : 08-30 ~ 17:30 - Cumartesi vePazar Hariç
0284 714 35 80

Kent Konseyleri Dönem Başkanı Sarışen Konseyimizi Ziyaret Etti

Kent Konseyleri Dönem Başkanı Sarışen, Keşan’ı ziyaret etti

 

 

Kent Konseyleri Türkiye Birliği Dönem Başkanı Gülay Sarışen, dün saat 13.30 sıralarında Keşan Kent Konseyi’ni ziyaret etti.

Ziyarete, Sarışen’in yanı sıra Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz ve Çanakkale Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesi İrfan Kütüklü de katıldı. Gülay Sarışen ve beraberindekiler, Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

SARIŞEN: “BİRLİKTE NELER YAPABİLİRİZİ KONUŞACAĞIZ”

Ziyarette ilk sözü alan Gülay Sarışen, “Çanakkale kent konseyi olarak bu dönem Türkiye kent konseyleri birliği dönem başkanlığını yönetiyoruz. Bu kapsamda kent konseylerinin işlevselliği ve sorunlarına çözüm üretmek açısından kent konseylerine ziyaretlerimiz oluyor. Hem Çanakkale Kent Konseyi hem de birliğin bir temsilcisi olarak Keşan Kent Konseyi’ni ziyaret etmek istedik. Neler yapıyoruz ve birlikte neler yapabilirizi konuşacağız. Kent konseyinin genel çalışmaları üzerine nasıl bir kolaylık sağlayabiliriz üzerine bir ziyaret oldu. Bugün buraya Keşan Kent Konseyi’nin çalışmaları ve Türkiye Kent Konseyi Birliği’nin çalışmaları hakkında sizleri bilgilendirmek üzere geldik.” dedi.

 

BAYGÜL: “KENT KONSEYLERİ, BİRLİK OLARAK DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZ TEMEL AYAKLARINDAN BİRİSİDİR”

Daha sonra söz alan Necmettin Baygül, “Sizleri bugün burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin olağan durumu ortada. Birlik başkanı olarak Keşan’da bulunmanız birliktelik açısından bizim için çok önemli. Bu işe mehili olan insanları sizin ve basının aracılığıyla lanetle kınıyoruz. Kent konseyleri birlik olarak demokrasinin vazgeçilmez temel ayaklarından birisidir. Bu vesile ile yönetim kurulu arkadaşlarımız adına da hepinize ‘hoş geldiniz’ diyorum. İnşallah bundan sonra daha sık daha demokratik bir ortamda buluşmak dileğiyle.” şeklinde konuştu.

 

YAVUZ: “DEMOKRASİYE İNDİRİLECEK DARBENİN HERHANGİ BİR ŞEKİLDE MAZUR GÖRÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

Baygül’ün ardından konuşan Yavuz, ülkemizde son bir haftadır gelişen olaylar sonucunda bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalındığını ifade ederek, şunları söyledi: “Darbelerin gerçekleşmemesinin temel güvencelerinden birisi, halkın bizatihi kendisidir. Bu halkın bizatihi birliğinin de oluştuğu ve oluşacağı yer ve yeni bir kültürlenme aracı olan yer kent konseyidir. Kent konseylerinin gelecekte bu anlamda sorumluluğu ve görevi oldukça önemlidir. Bu vesile ile tabii ki demokrasiye indirilecek darbenin herhangi bir şekilde mazur görülmesi mümkün değil. Kabul edilemez bir şey. Lanetlemek her zaman söylediğimiz bir tabir ama bunun ötesinde bir şeyler yapmanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun içinde kent konseylerinin kendi işlevleri doğrultusunda halkın ve sivil toplumun yapabilirliğini artıracak, sivil toplumun farklı kesimlerinin kent konseyi bünyesi içerisinde yer almasına imkân sağlayabilecek anlayışların ve çalışmaların artmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Keşan Kent Konseyi’yle yapacağımız görüşmelerde de halkımızın birliği açısından önemli bir adım atmış olacağız. Bütün yürütme kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz.”

Daha sonra yeniden söz alan Gülay Sarışen, Türkiye Kent konseyleri Birliği olarak15 Temmuz’da yaşanan olaylar nedeniyle bir basın açıklamaları olduğunun altını çizerek, “Kent konseyleri bildiğiniz gibi katılımcı demokrasi, halkın iradesini kullanmak adına önemli. Bu yüzden barış, kardeşlik ve demokrasi adına yaşadığımız bu olayları bizde üzüntüyle paylaşıyoruz. Bunun bir daha yaşanmamasını diliyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Gülay Sarışen, Necmettin Baygül’e ziyaret hediyesi olarak kendi ürettikleri Çanakkale seramiğinden yapılma tabağı verdi.

Bir yorum bırakın