Keşan Kent Konseyi
Çalışma Saatleri : 08-30 ~ 17:30 - Cumartesi vePazar Hariç
0284 714 35 80

Saros sahillerinin kiralanması ihalesinde çevreci gruplar ve STK’lar Komisyon Başkanlığı’na itiraz dilekçesi verdi.

Edirne Çevre Koruma Vakfı, Keşan ve Enez sahillerinde bulunan 14 parselden oluşan 127 bin 464,32 metrekarelik alanın ihalesi bugün Edirne’de Devecihan Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.
ihaleye çıkan yerler 3 yıllığına kiralanacak.

v

Gerek siyasilerin, gerek çevreci grupların, gerekse halkın tepkisini çeken ve durdurulması yönünde çağrıların yapıldığı ihalenin sonucu, bölge halkı tarafından da merakla bekleniyor.
Enez ve Keşan sahillerinde bulunan toplam 14 parselin ilk ihalesinin saat 10:00’da başlayacağı ve yarım saat ara ile diğer ihalelere devam edileceği duyurulmuştu ancak Edirne Valiliği’nin Yotube kanalından da canlı yayınlanan ihalede, ilk üç sırada yer alan Enez bölgesindeki yerlere talep olmadığı görüldü.

Öte yandan, Trakya Platformu ve Keşan Kent Konseyi başta olmak üzere STK’lar ve çevreci gruplar sabah saatlerinde Devecihan Kültür Merkezi’ne geldi ve burada ortak bir açıklama yaptı.
Trakya Platformu Sözcüsü Bülent Kaçar tarafından yapılan açıklamada, ihalelerin tümünün iptal edilmesi gerektiği vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:

14 ayrı kiralama için yapılan ilanlarda ihale ile kiralanacak DHTA (Devletin Hükmü ve Tasarrufu Altındaki) alanlarının Vaziyet Planları bulunmamaktadır. İhale dosyası, ihale dökümanları ve ihale ilanı mevzuata, usul ve hukuka açıkça aykırıdır.
Bu ihale işlemleri İhale Mevzuatına da Tabiat Varlıkları Ve Doğal SİT Alanları İle Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmelik’teki 8, 9, 17, 18, 19, 20. maddelerine de açıkça aykırıdır.
Yönetmeliğin 8. Maddesine göre <İhale konusu işlerin her türlü özelliğini gösteren şartname ve varsa ekleri Ek-6’da belirtilen forma uygun olarak İdarece hazırlanır.> Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerin krokisi, koordinatları gösterilmesi zorunludur. Yönetmeliğin 20.maddesine göre 17 nci ve 18 inci maddelere uygun olmayan ilanlar geçersizdir.
Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Doğal SİT alanları mevzuatı SİT Alanlarının korunmasını zorunlu kılmaktadır. Kiralama vakfınızın kuruluş amacı olan Çevre Koruma amacına da açıkça aykırıdır. Halk olarak serbestçe kullandığımız kıyılarımızın, kumsallarımızın ticari faaliyete açmak kamu yararına aykırıdır. Anayasanın 43. maddesine göre sahil şeritlerinden yararlanma da öncelikle kamu yararı gözetilmelidir.”

 

 

 

 

Bu kapsamda hazırlanan dilekçeler, çevre gönüllüleri ve vatandaşlar tarafından Edirne İli Çevre Koruma Vakfı Ticari İşletmesi Müdürlüğü İhale Komisyonu Başkanlığı’na teslim edildi.

Haber : KEŞAN Online

Bir yorum bırakın