Keşan Kent Konseyi
Çalışma Saatleri : 08-30 ~ 17:30 - Cumartesi vePazar Hariç
0284 714 35 80

“Haydi Keşan Aşıya”

KEŞAN KAMUOYUNA ÇAĞRIMIZDIR

İnsan oğlu fanidir. Bu nedenle güzel olanı tüm sevdiklerimiz ile birlikte sağlıklı yaşamamızdır. Corona pandemisi Dünya insanlığının belası durumuna gelmiştir. Bu beladan korunmanın ve kurtulmanın tek yolunun aşı olduğu hem bilimsel, hem de pratik anlamda kanıtlanmıştır. Nasıl olsa öleceğiz bahanesi veya bilime düşman kafalar tarafından üretilmiş safsatalar gerekçe yapılarak aşı olmamak anlaşılır değildir. Evet  hepimiz öleceğiz ama bir sevdiklerimizin elini tutarak, helallik alarak ölmek var. Birde yoğun bakım ünitelerinde sevdiklerimizden uzak coronadan boğularak ölmek. Bu ölümlerde sevdiklerimiz cenazemizi bile uzaktan seyrediyor.

Bunun için Haydi Keşan aşıya  diyoruz. Tüm sevdiklerimizin aşılarını olması için her birimiz seferber olmalı ve sorumluluk almalıyız.

Corona pandemsi toplumun her kesimini esir almış ve her geçen gün geleceğimizi karartmaya devam ediyor.Ocak ayının sonunda sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla başlayan en etkili mücadele yöntemi bugünlerde hızını kaybetmiş durumda.

Bugün yoğun bakımlarda yatanların %85 ‘ aşısız.

Hasta olanların % 80’i aşısız.

Ağır hastaların % 90’ aşısız. Aşı olduktan sonra virüse yakalanan insanlar hafif belirtilerle kısa sürede sağlığına kavuşabiliyor.

Ocak ayından başlayarak 2 doz ve altı  ay sonra birer doz daha aşı olan sağlık çalışanlarından hastalık ve ölüm haberleri gelmiyor. Bu aşının en riskli grupta nasıl koruduğunu gösteriyor.

Bugün toplumumuzun 18 yaş üstü aşı oranını % 80-85’e getirmeden salgının kontrol altına alındığını söylemek mümkün olmayacak. Okullar açılmadan önce orta okul ve liselerinde aşı takvimine alınacağını ve gençlerinde aşı programına dahil olacağını umuyoruz.

Tekrar kısıtlamalar gündemde. Salgın tatille birlikte kontrolden çıktı. Önlemleri hiçe sayarak yakın ve dikkatsizce temaslar hastalığı tekrar yaymaya başladı.  Corona hastalığının bugün net bir ilaç tedavisi yok. Kesin olan tek şey aşının insanları ağır hastalık ve yoğun bakıma yatışlardan %80 oranında koruduğudur.

Pandemiden kurtulmanın, kısıtlamalara tekrar geri dönmemenin ve virüsü hayatımızdan çıkarmanın şu an en kesin yolu aşılanmaktan geçiyor.

Binlerce sağlık çalışanı topluma örnek olmak ve korunmak için aylar önce kollarını aşı için uzattı. Şimdi sıra bizde.

Haydi Keşan hep birlikte sağlıklı günler için aşı olmaya!  02 Ağustos 2021

Kent Konseyi Yürütme Kurulu

Bir yorum bırakın