Keşan Kent Konseyi
Çalışma Saatleri : 08-30 ~ 17:30 - Cumartesi vePazar Hariç
0284 714 35 80

Kavşaklar

Keşan Kent Konseyi kavşakları gündeme aldı

 

 

  • Keşan Kent Konseyi’nin Efes yolu üzerindeki kavşakların durumunun görüşülmesiyle ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Yürütme Kurulu Üyesi Hasan Karagöz, “Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nda bulunan kişiler olarak hepimiz farklı siyasi düşüncedeyiz. Kimsenin ne ön bahçesi ne de arkada bahçesi olmak diye bir derdimiz yok. Kent Konseyi’ni biz demokrasi okulu olarak görüyoruz.” dedi.

Keşan Kent Konseyi Meclisi’nin, Efes yolu üzerindeki kavşakların durumuyla ilgili toplantısı, dün gerçekleştirildi.

KTSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Konferans Salonu’nda düzenlenen ve saat 14.00 sıralarında başlayan toplantıya; Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül, Yürütme Kurulu üyeleri Hasan Karagöz, Bülent Gezer, Eyyup Kavazlar, bazı oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Toplantını açış konuşmasını Karagöz yaptı.

KARAGÖZ: GEREKİRSE ANKARA’YA KADAR GİDİLECEK

Kent Konseyi’nde ilk olarak Keşan’daki kavşakların tartışılmasını gündeme aldıklarını belirten Hasan Karagöz, “Bu sadece yapacağımız tartışmalar ile kalmayacak, toplantı sonunda buradaki katılımcılar içerisinde bir komisyon oluşturularak, bunun ön araştırmaları yapılacak. Bu araştırmalar 8 Haziran’a kadar sürebilir ama 8 Haziran’dan sonra bir toplantı daha yapılır. Yapılan düzenlemeler bizim taleplerimizi karşılayacak gibiyse, gerekirse Ankara’ya kadar gidilerek buradaki trafik akışını hızlandıracak ve can kaybını sıfıra indirecek düzenlemelerin yapılması için her türlü çaba içerisinde olacağız.” dedi.

BAYGÜL: İŞİMİZİN ZOR OLDUĞUNU BİLİYORUZ

Hasan Karagöz’ün açmasının ardından konuşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül, Kent Konseyi’nin kağıt üzerinde 9 yıllık geçmişi olmasına karşın gerçek anlamda 3 aylık bir geçmişi olduğunu belirterek, “Bu 3 aylık süre zarfında Kent Konseyi’nin hukuksal statüsünü tamamlamaya çalıştık ve başardık. Bu günden itibaren Keşan’ın tüm sorunlarını hep birlikte masaya yatırıp ortak akıl ve ortak iradeyle çözüme kavuşturma sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu durum Keşan için yeni ve alışık olmadığımız bir durumdur. İşimizin zor olduğunu biliyoruz.” dedi.

Önyargıdan uzak bir anlayışla ve gönüllü desteklerle demokrasi kültürünün Keşan’da hayata geçirilebileceğini söyleyen Baygül, “Bunları başarmanın yolu Kent Konseyi bünyesinde kuracağımız meclislerin aktif hale getirilmesinden geçiyor. Bunun için önümüzdeki hafta meclis üyeliklerinin kayıtlarına başlıyoruz. Hazırlıklarımızı tamamladık. Büromuz hazır. Büromuz eski İtfaiye bahçesindeki Su İşleri Müdürlüğü’nün bulunduğu binanın ikinci katında.” diye konuştu.

KAVŞAKLARIN DÜZENLENMESİNİ GÜNDEMİMİZE ALDIK

Keşan’ın sorunlarının çok olduğunu ve bunları meclisler ve oluşturulacak çalışma grupları ile ele alıp projelendirip ilgili, yetkili ve sorumlu kurumların önüne koyup fikri takibini yapacaklarını ifade eden Necmettin Baygül, “Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak Keşan için hayati öneme sahip olduğunu düşündüğümüz Keşan çevresindeki kavşakların düzenlenmesini gündemimize aldık.” şeklinde konuştu.

Enez Kavşağı ile Destek Kıtaları Kavşağı’nın düzenlenme biçimini doğdu bulduklarını dile getiren Baygül, ancak Sanayi Kavşağı, Dörtyol Kavşağı ve Yenimuhacir Kavşağı’nın nasıl düzenleneceğinin yılan hikayesine döndüğünü ve çok farklı fikirler ile ciddi anlamda bilgi kirliliğinin söz konusu olduğunu kaydetti.

KONUNUN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve kavşak düzenlemelerini bundan sonraki süreçte kimsenin burnu dahi kanamayacak şekilde trafik akışkanlığı sağlayacak biçimde çözüme kavuşturulmasını dileyen Necmettin Baygül, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

KENT KONSEYİ SİYASET ÜSTÜDÜR

“Her birimizin bir siyasi düşüncesi vardır. Herkes üyesi olduğu siyasi yapılarda siyasetini yapsın.” diyen Baygül, sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak Kent Konseyi siyaset üstüdür. Bütün farklılıkların yan yana geldiği eşit, özgür ve tam bir demokrasi şöleni havasında herkesin düşüncelerini özgürce dile getirdiği ve ortak akıl ve ortak iradeyi oluşturduğu bir yapıdır. O nedenle bugüne kadar sahip olduğumuz önyargılardan arınalım. Bunu Keşan olarak başaracağımızdan eminim.”

HASAN KARAGÖZ…

Necmettin Baygül’ün ardından yeniden söz alan Hasan Karagöz, “Toplantının basın aracılığıyla duyurulmasının yanı sıra herkese davetiye gönderdiklerini ve özellikle İstanbul Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nden bir ilgilinin toplantıya katılma talebinde bulunduk. Oradan bizlere bir görevli gönderilmediği gibi olumlu yada olumsuz bir yanıt da gelmedi.” şeklinde konuştu.

KİMSENİN NE ÖN BAHÇESİ NE DE ARKADA

BAHÇESİ OLMAK DİYE BİR DERDİMİZ YOK

Karagöz konuşmasının devamında, önceki gün yerel basında açıklamaları bulunan AK Parti Keşan İlçe Başkanı Mustafa Mercan’ın “Kent Konseyi bazı kurumların ön bahçesi durumuna gelmiştir.” sözlerine istinaden şunları söyledi: “Kent Konseyi Yürütme Kurulunda bulunan ve buradaki kişilerle birlikte hepimiz farklı siyasi düşüncede olan insanlarız. Kimsenin ne ön bahçesi ne de arkada bahçesi olmak diye bir derdimiz yok. Kent Konseyi’ni biz demokrasi okulu olarak görüyoruz. Bütün farklılıkları ötelemeden, farklılıkları koruyarak, bir araya getirip aynı potada ortak aklı ortak düşünceyi oluşturup Keşan’ı daha yaşanılabilir bir kent haline dönüştürme derdindeyiz. Buradan açık olarak şunu denklere ediyoruz. Kim nereden nasıl çekerse çeksin, biz siyasi kulvarda ve siyasi çekişmede kimseyle polemiğe girmeyeceğiz. Çünkü kent konseylerinin yapısını siyasetler üstü olarak tarif ediyoruz. Bizim buradaki değerimiz kamu yararına toplumsal çıkardır. Bu toplumsal çıkar üzerinden bundan sonraki yolumuza da devam edeceğiz.”

Kavşaklar konusunu, gündemde ciddi bir birli kirliğini olduğu için gündeme alındığına işaret eden Hasan Karagöz, “Bu konuda ilk toplantımızı bugün yapıyoruz ve toplantımızın olduğu gün yani biraz önce Sanayi Kavşağı’nda bir trafik kazası daha yaşandığını öğreniyoruz. Gündeme aldığımız konunun önemi bir kez daha anlaşılıyor.” dedi.

Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden kavşaklarda meydana gelen son 3 yılın istatistiki bilgilerini istediklerini ve kendilerine bu bilgilerin verildiğini aktaran Karagöz, son üç yıl içerisinde Destek Kıtaları Kavşağı, Enez Kavşağı, Sanayi Kavşağı ve Dörtyol Kavşağı’nda ölümlü, yaralamalı ya da maddi hasarlı olarak toplam 51 trafik kazası meydana geldiğini söyledi.

Hasan Karagöz’den sonra toplantıya katılanlara söz verildi.

ERKAN: BU GÜNE KADAR BÖYLE REZİLLİK GÖRMEDİM

Toplantıya katılımcılardan ilk olarak söz alan Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan şunları dile getirdi: “Sanayi sitemiz kavşak konusunda Keşan’da en mağdur olan kesimlerin başında geliyor. Bu toplantıya katılanların hepsine çok teşekkür ediyorum ama bu kadar az olmamamız gerekiyordu. Herkes buraya gelmek için davetiye mi bekliyordu? Bundan bir süre önce Keşan yerel basını ile birlikte Sanayi Kavşağı’na giderek buradaki olumsuzluklara dikkat çekmiştim. Ben sanayi sitesinde 20 yıldır dernek başkanıyım ve bu güne kadar böyle rezillik görmedim. Keşan olarak sanayi sitesine sahip çıkmamız destek vermemiz gerekiyor. Biz sanayiye çırak, usta yetiştiriyoruz. Böyle giderse belki biz görürüz görmeyiz ama bundan 10 sene sonra Keşan’a dışarıdan usta getirirler. Şu an yapılmakta olan Sanayi Kavşağı’ndan tırların sanayiye girişi mümkün değil. Ama oradaki yetkililer <buradan girer kardeşim> diyor. Nasıl girecekmiş bana göstersinler de göreyim.”

Toplantı, görüş alışverişinde bulunulması ile devam etti.

Toplantının sonunda kavşaklarla ilgili oluşturulan komisyona Bülent Saylam, Şenol Yalı, Metin Dıngırdan, Hüseyin Erkan ve Dr. Ender Kaykı’nın seçildiği bildirildi.

KAMUOYU ve KENT KONSEYİ ÜYELERİNE

Keşan Efes çevre yolu üzerindeki  kavşaklarının başta sanayi kavşağı olmak üzere düzenlemesi konusu toplum tarafından bilinmezliklerle doludur. Ve   farklı söylentilerle bilgi kirliliğine   yol açmaktadır.

Keşan hepimizindir . Trafik akışı yönünden Enez ve Destek kıtaları kavşakları doğru bir müdahale ile kökten çözülmüş gözükmektedir.

Ancak sorunun tamamen ortadan kalkması için diğer kavşakların da nasıl    düzenlenmesi gerektiğinin Keşan kamuoyu bünyesin de tartışılması  gerektiği düşüncesindeyiz.

Bu nedenle Keşan Kent Konseyi olarak  Keşan Efes  çevre yolunda ki  trafik akışının kökten çözümü ve diğer kavşakların nasıl düzenlenmesi gerektiğinin tartışılması ,    ortak aklın ve iradenin oluşturulması  için  yapılması gereken çalışmaların planlanması ve örgütlenmesi amacıyla  15/Mayıs/2015 Cuma günü  Keşan Sanayi ve Ticaret Odası konferans  salonun da saat: 14:00 da geniş katılımlı bir toplantı düzenlemiş bulunmaktayız.

Keşan Kent Konseyi genel kurulunu oluşturan ve delege sıfatı taşıyan tüm kurum ve kuruluş temsilcileri ile duyarlı bireylerin toplantıya katılımı Keşan’ ın geleceği  ve daha yaşanılabilir bir çevrenin yaratılması açısından anlam ve önem arz etmektedir.

Basın yolu ile  yapmış olduğumuz bu açık çağrının yanı sıra tüm kurum ve kuruluşlar ayrıca yazılı olarak da bilgilendirilecektir.

Proje Slaytını Aşağıdaki Linkten İndirebilirsiniz…

http://www.kesankentkonseyi.org/Belgeler/kavsaksunum.pptx

Bir yorum bırakın